Egzamin ósmoklasisty · matematyka · maj 2022

Zadanie z E8 (maj 2022) – odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów

Wśród uczniów klas ósmych przeprowadzono ankietę z pytaniem: Jakie filmy oglądasz najchętniej? Każdy zaznaczył jedną odpowiedź. Rozkład procentowy: Dane z rysunku — wersja tekstowa Rodzaj filmów fantasy komediowe przyrodnicze biograficzne żadne z wymienionych Udział 40% 30% 15% 10% 5%

1pkt · trudniejsze

Zadanie 10 (maj 2022)1 pkttrudniejsze

Wśród uczniów klas ósmych przeprowadzono ankietę z pytaniem: Jakie filmy oglądasz najchętniej? Każdy zaznaczył jedną odpowiedź. Rozkład procentowy:
Jakie filmy oglądasz najchętniejfantasy 40%komediowe 30%przyrodnicze 15%biograficzne 10%żadne 5%
Dane z rysunku — wersja tekstowa
Rodzaj filmówfantasykomedioweprzyrodniczebiograficzneżadne z wymienionych
Udział40%30%15%10%5%
Czworo ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „żadne z wymienionych”. Oceń prawdziwość podanych zdań.
W ankiecie wzięło udział 80 uczniów.PF
Filmy fantasy wybrało o 20 uczniów więcej niż uczniów, którzy wybrali filmy przyrodnicze.PF
Zobacz rozwiązanie krok po kroku

Odpowiedź: P, P

  1. Kotwicą jest tu najmniejsza grupa: 5%\textcolor{#16A06A}{5\%} to 4\textcolor{#16A06A}{4} uczniów.
  2. Zdanie 1. Skoro 5%=4\textcolor{#16A06A}{5\%} = \textcolor{#16A06A}{4} osoby, to 1%1\% to 0,8\textcolor{#16A06A}{0{,}8} ucznia, a 100%100\% to 80\textcolor{#E0453A}{80} uczniów ✓ — prawda.
  3. (Szybciej: 5%\textcolor{#16A06A}{5\%} mieści się w całości 20 razy, więc 4⋅20=804 \cdot 20 = \textcolor{#E0453A}{80}.)
  4. Zdanie 2. Różnica udziałów: 40%−15%=25%40\% - 15\% = 25\%.
  5. 25%25\% z 80\textcolor{#E0453A}{80} to 2020 uczniów ✓ — prawda.
  6. (Sprawdzenie wprost: fantasy 0,4⋅80=320{,}4 \cdot \textcolor{#E0453A}{80} = 32, przyrodnicze 0,15⋅80=120{,}15 \cdot \textcolor{#E0453A}{80} = 12, a 32−12=2032 - 12 = 20 ✓)
  7. Odpowiedzi: P, P.

💡 Wskazówka: Kotwicą bywa najmniejszy wycinek diagramu — tak jak tutaj. Nie szukaj koniecznie największego; wystarczy dowolna para „procent = liczba osób”.

⚠ Najczęstszy błąd: potraktowanie 4 osób jako 1%1\% (wyszłoby 400 uczniów) albo pomnożenie 4⋅5=204 \cdot 5 = 20. Trzeba sprawdzić, ile razy 5%5\% mieści się w 100%100\% — dwadzieścia.

Rozwiązanie zadania – E8 (maj 2022) — odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów: Wśród uczniów klas ósmych przeprowadzono ankietę z pytaniem: Jakie filmy oglądasz najchętniej?…
Rozwiązanie w obrazku: treść, odpowiedź i obliczenia krok po kroku.

Sklep Nie każ mu liczyć!

Przygotuj się do E8: odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów i pełne arkusze

Karty pracy i arkusze z kluczem — do druku od razu po zakupie.

Podobne zadania z E8

Mateusz Będkowski — nauczyciel matematyki, autor serwisu Nie każ mu liczyć

Mateusz Będkowski

nauczyciel matematyki i pedagog

Uczę matematyki od 13 lat, w tym 7 lat w szkole. Magister pedagogiki ze specjalnością terapia pedagogiczna, po studiach podyplomowych z matematyki. Wszystkie materiały na tej stronie przygotowuję sam. Poznaj moje podejście →

Ostatnia aktualizacja: 2026-10-15