Egzamin ósmoklasisty · matematyka · maj 2026

Zadanie z E8 (maj 2026) – odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów

Test z matematyki składa się z 40 zadań. Na diagramie kołowym przedstawiono procentowy podział zadań na pięć działów: Dane z rysunku — wersja tekstowa Dział statystyka algebra planimetria stereometria arytmetyka Udział 20% 25% 15% 5%?

1pkt · łatwe

Zadanie 1 (maj 2026)1 pktłatwe

Test z matematyki składa się z 40 zadań. Na diagramie kołowym przedstawiono procentowy podział zadań na pięć działów:
Procentowy podział zadań w teściealgebra 25%statystyka 20%planimetria 15%stereometria 5%arytmetyka ?
Dane z rysunku — wersja tekstowa
Działstatystykaalgebraplanimetriastereometriaarytmetyka
Udział20%25%15%5%?
Liczba zadań z arytmetyki w tym teście jest równa
  • A. 1414
  • B. 1818
  • C. 2626
  • D. 3535
Zobacz rozwiązanie krok po kroku

Odpowiedź: A

  1. Udział arytmetyki nie jest podany wprost — musimy go dopełnić do 100%.
  2. Sumujemy pozostałe działy: 20%+25%+15%+5%=65%20\% + 25\% + 15\% + 5\% = \textcolor{#E0453A}{65\%}.
  3. Arytmetyka: 100%−65%=35%100\% - \textcolor{#E0453A}{65\%} = \textcolor{#16A06A}{35\%}.
  4. Teraz zamieniamy procent na liczbę zadań: 0,35⋅40=14\textcolor{#16A06A}{0{,}35} \cdot \textcolor{#E0453A}{40} = 14.
  5. Odpowiedź A.

💡 Wskazówka: Na diagramie kołowym wszystkie części zawsze sumują się do 100%100\%. Jeśli jednej brakuje — po prostu odejmij resztę od setki.

⚠ Najczęstszy błąd: zaznaczenie odpowiedzi D (35), czyli podanie procentu zamiast liczby zadań. Zadanie pyta „ile zadań”, a nie „ile procent”.

Rozwiązanie zadania – E8 (maj 2026) — odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów: Test z matematyki składa się z 40 zadań. Na diagramie kołowym przedstawiono procentowy podział…
Rozwiązanie w obrazku: treść, odpowiedź i obliczenia krok po kroku.

Sklep Nie każ mu liczyć!

Przygotuj się do E8: odczytywanie danych z tabel, diagramów i wykresów i pełne arkusze

Karty pracy i arkusze z kluczem — do druku od razu po zakupie.

Podobne zadania z E8

Mateusz Będkowski — nauczyciel matematyki, autor serwisu Nie każ mu liczyć

Mateusz Będkowski

nauczyciel matematyki i pedagog

Uczę matematyki od 13 lat, w tym 7 lat w szkole. Magister pedagogiki ze specjalnością terapia pedagogiczna, po studiach podyplomowych z matematyki. Wszystkie materiały na tej stronie przygotowuję sam. Poznaj moje podejście →

Ostatnia aktualizacja: 2026-10-15