Sprawdzian · klasa 4

Ułamki dziesiętne – zadanie 13 z rozwiązaniem

Książka kosztuje 32,9 zł, a zeszyt jest o 28,45 zł tańszy. Ile trzeba zapłacić za książkę i zeszyt razem? Odp. …

2pkt · sprawdzian
Rozwiązanie zadania 13, sprawdzian „Ułamki dziesiętne”, klasa 4: Książka kosztuje 32,9 zł, a zeszyt jest o 28,45 zł tańszy. Ile trzeba zapłacić za książkę i zeszyt…
Ułamki dziesiętne (sprawdzian, klasa 4) — zadanie 13: rozwiązanie krok po kroku z odpowiedzią.

Treść zadania 13 i rozwiązanie krok po kroku

Ułamki dziesiętne

Zadanie 13

klasa 4sprawdzian2 pkt
Książka kosztuje 32,9 zł, a zeszyt jest o 28,45 zł tańszy. Ile trzeba zapłacić za książkę i zeszyt razem?
Odp. …
Rozwiązanie krok po kroku
  1. Zeszyt jest tańszy, więc jego cenę obliczamy odejmowaniem: (zł).
  2. Razem: (zł).
  3. Typowy błąd: — to nie jest cena zeszytu.
Odpowiedź

zeszyt: (zł); razem: (zł). Odp. 37,35 zł.

Punktacja
  • 1 pkt — cena zeszytu: zł (punkt za poprawne działanie także przy błędzie rachunkowym)
  • 1 pkt — poprawna kwota łączna 37,35 zł

Sklep Nie każ mu liczyć!

Ćwicz dalej: Ułamki dziesiętne — kolejne grupy z kluczem

Grupa A jest za darmo. Grupy B–E mają te same typy zadań, inne liczby i pełny klucz — do druku od razu po zakupie.

Mateusz Będkowski — nauczyciel matematyki, autor serwisu Nie każ mu liczyć

Mateusz Będkowski

nauczyciel matematyki i pedagog

Uczę matematyki od 13 lat, w tym 7 lat w szkole. Magister pedagogiki ze specjalnością terapia pedagogiczna, po studiach podyplomowych z matematyki. Wszystkie materiały na tej stronie przygotowuję sam. Poznaj moje podejście →

Ostatnia aktualizacja: 2026-10-15